11 SAMMU SÄÄSTLIKUMA MOETARBIMISENI

Eelmises postituses rääkisin põhjalikult moetööstuse laastavast mõjust keskkonnale (leiad selle SIIT) ja tagasiside oli positiivne. Mulle teeb rõõmu, et tõesti on inimesi, kellele see teema korda läheb ja aitäh kõigile, kes pidasid seda piisavalt oluliseks, et ka oma sõpradega jagada!

Teadlikkusele järgmine samm on selle rakendamine ka reaalses elus. Pole vajadust minna ekstreemsusteni ja kanda ainult über-looduslikke materjale ning toimetada nagu kiviajal. Samuti ei pea muutused toimuma päevapealt. Igaüks liigub enesele sobivas rütmis ja iga väike samm viib järgmiseni. Suur osa minu nõuannetest on paljudele kindlasti iseenesesmõistetavad ja ammu teada-tuntud tõde, kuid mõned asjad vajavad vahel meeldetuletamist, sest noh me ju kõik teame, et trenni tegemine on meie tervisele hea, aga kui paljud meist seda järjepidevalt ja täie tõsidusega harrastavad?! No eksole.

11 sammu säästlikuma moetarbimiseni:

 1. Vaata üle oma riidekapi sisu. Alustuseks tasuks vaadata, mis sul üldse olemas on ja kui suurt osa sellest sa pärisel igapäevaselt kannad. Loomulik on see, et kappi koguneb aja jooksul esemeid, mis alguses on uued ja põnevad, kuid ajapikku lähevad moest välja või kaob nende vastu lihtsalt huvi.
 2. Müü või anneta taaskasutusse riided, mida sa enam ei kanna. Kui sa pole seda viimase aasta jooksul kandnud, siis suure tõenäosusega sa seda edaspidi ei tee ka. Kui tõesti pole südant teatud esemetest kohe loobuda, siis too need oma kapis nähtavamale kohale ja anna neile uus võimalus. Kui siis ka paari nädala jooksul käsi nende poole ei sirutu, on aeg nendest lahti lasta.
 3. Defineeri oma stiil. Kui sa oled oma kapi üle vaadanud, siis peaks sul olema päris hea arusaam sellest, mis stiilis riiete järele sa igapäevaselt haarad ning mis sobivad sinu isiksuse ja elustiiliga. Nii tead, millistele toodetele edaspidi rõhku panna, kui midagi uut vajad. Samuti on lihtsam impulssostudest kõrvale hiilida ning kokkuvõttes säästad raha, keskkonda ja ruumi oma riidekapis.
 4. Osta uusi asju vajaduse järgi. Kui tihti sa ostad midagi uut lihtsalt sellepärast, et kõik ‘vanad’ riided on kopa ette visanud ja ‘pole enam midagi selga panna’? Kui su kapis on juba mitu sarnast asja, siis jäta see uus poodi ning proovi olemasolevaid riideid teistmoodi stiliseerida ning kanda millegagi, millega tavaliselt ei kanna. Samuti anna endale mõni päev mõtlemisaega, enne kui otsustad selle uue ja trendika asja ära osta. Kas see sobib kokku sinu stiiliga, kas see sulle ka päriselt meeldib, kui palju sa seda reaalselt kannaksid ning kas sa saad olla ka ilma selleta?
 5. Lõpeta trendide ostmine. Trendid ja pidev vajadus millegi uue järele on see, mis moetööstust toidab. Kiirmoevooluga kaasa minnes toidad sa seda ‘koletist’, mis meie keskkonnale nii palju liiga teeb. Lisaks sellele jäävad trendiriided ühel hetkel nukralt kappi istuma, sest meil ei ole neid tegelikult vaja, ja varem või hiljem põhjustavad lihtsalt meeeeeeeeletus koguses tekstiilijäätmeid.
 6. Unusta ära väljend ‘see on ju nii odav’. See on ilmselt kõige olulisem punkt just minuvanustele noortele, sest olgem ausad – (üli)õpilasena on odav hind see, mis köidab. Paraku on enamus nendest ostudest emotsiooniostud, mis sarnaselt kiirmoetrendidega jäävad lihtsalt kappi seisma. Teine fakt on see, et sa saad, mille eest sa maksad – ehk siis, nende toodete kvaliteet on väga madal ning heal juhul kestavad ainult mõne pesukorra, kui juba näevad välja nagu ajast ja arust. Kokkuvõttes on iga natukese aja tagant uute ja odavate riiete ostmine kulukam, kui pikema aja tagant kvaliteetsetesse toodetesse investeerimine.
 7. Vali hoolikalt materjale. Polüestri ja puuvilla segu näiteks läheb kiiresti topiliseks, samas erksavärvilised puuvillased esemed kaotavad pesemisel ajapikku oma värvi. Hele sünteetika jällegi võtab kergelt värvi külge, mistõttu valged esemed võivad üsna pea olla hallid. Seega tasub enne ostu mõelda, kuidas antud kangas ajas vastu peab. (Tuleviku blogipostituse idee!) Loomulikult on keskkonnale oma mõju nii sünteetilistel materjalidel kui ka looduslikul puuvillal, kuid ma isiklikult arvan, et ainult linaste riiete kandmine võtab vabaduse oma isiksust täielikult väljendada, seega – mõõdukas tarbimine on piisav.
 8. Investeeri kvaliteetsetesse esemetesse. Jah, need on kallimad, aga peavad kauem vastu ning näevad ka paremad välja. Mõistlik on investeerida klassikalise stiiliga toodetesse, mis on ajatud ning mida saab kombineerida paljude erinevate toodetega. Näiteks välisrõivad, kotid, jalanõud, aga ka baasesemed nagu näiteks teksad, must pintsak või valge särk. Igalühel muidugi oma vastavalt stiilile, kuid kui tegemist on millegagi, mida sa kannad tihti või midagi, mis on lihtsalt ajatu, tasub selle jaoks natuke rohkem rahakotti kergitada. Inimese psühholoogias on ka see, et mida rohkem peame pingutama või raha välja käima, seda väärtuslikum on meie jaoks tulemus. Nii nagu sa hoiad oma autot, kodu ja iseennast, hoiad sa alateadlikult ka kallimaid riideid suurema hoolega.
 9. Hoolda oma riideid hästi. Eriti oluline lisa eelnevale punktile. Nagu ma eelmises postituses ka mainisin, siis riiete pesemine on üks suur keskkonnalaastaja. Kindlasti enne pesemist vaata toote hooldussilti – kõik materjalid ei talu sama hooldusrutiini. Üldiselt on soovituslik pesta harvemini ja madalamal temperatuuril ning vältida pesukuivatit. Enne kui asjad suure hooga masinasse pistad, proovi üksikuid plekke eemaldada käsitisi (sapiseep teeb imesid!). Parem nii kangastele kui ka keskkonnale.
 10. Vali vastutustundlikuimaid brände. Sellel alal on veel palju-palju arenguruumi ning oma kogemusest tean, kui keeruline on leida keskkonnasäästlikke või eetilisi brände. See vajab hulgaliselt taustauuringut ning pühendumist, kuid mingi valikuvõimalus meil siiski on. Palju oleneb ka rahalistest võimalustest, sest üldjuhul on ‘head’ brändid ka krõbedamate hindadega. Siiski tasub üle vaadata brändi koduleht ja otsida üles ‘corporate responsibility‘, mille järgi saab enam-vähem ettekujutuse, kui ‘läbipaistev’ see bränd oma informatsiooni jagamisega on. (Veel üks blogipostituse idee!)
 11. Külasta taaskasutuspoode. Sa ei tea kunagi, kui ägedaid asju sealt leida võib. Peaaegu pool minu garderoobi on kas taaskasutus või isetehtud. Samuti on võimalus sõbrannade/sõpradega teha vahetust, kui mõlemal on kogunenud asju, mida ise enam ei kanna.

Riidepoes töötades kuulsin pidevalt inimesi kaeblemas selle üle, kui kallis kõik on. Olen nõus, et palju asju on tõesti ülehinnatud, kuid odava kiirmoe tegelikku hinda ei maksa meie, vaid need Aasia töölised, kes vaevu oma pere ära toita suudavad, ja keskkond, mis peab toime tulema inimeste rumaluse tagajärgedega. Ma tean, et kõigil ei ole võimalust lubada endale kalleid ja kvaliteetseid esemeid, mis kestaks palju aastaid, kuid meil kõigil on võimalus teha targemaid valikuid vastavalt oma elustiilile ja võimalustele, alustades kasvõi paremast suhtumisest olemasolevatesse asjadesse ning tehes läbimõeldud oste. Ka odavad riided võivad päris pikalt kaua vastu pidada, kui neid õigesti hooldada ja suhtuda neisse kui väärtuslikesse esemetesse, mitte ‘suva, see oli ju nii odav’. Enda tarbimisharjumuste muutmine ei ole lihtne, kuid see on võimalik ja – eelkõige – vajalik.

Kui sul on sellele listile midagi lisada või soovid oma kogemust jagada, on minu kommentaarium avatud ja hea meelega arutlen selle teema üle pikemalt!

If you found it educating, inspiring or motivating, you can share it with your friends:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *